Finansowanie
Dotychczasowe efekty dowodzą, że funkcjonujący obecnie system, zakładający wsparcie termomodernizacji przede wszystkim domów wielorodzinnych (przy pomocy Funduszu Termomodernizacji i Remontów i Funduszy Ochrony Środowiska), a także budynków użyteczności publicznej (GIS, Fundusze Strukturalne, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska), dobrze spełnia swoją rolę i wymaga tylko pewnych korekt. W przypadku wsparcia dla domów jednorodzinnych warto zmodyfikować nieco przyjęte metody obliczeń kosztów i korzyści, podnieść wymagania dotyczące standardu budynku po modernizacji, a także rozpatrzyć przy zmianie tych standardów wprowadzenie do nich wymogów głębokiej termomodernizacji. Budynki użyteczności publicznej otrzymują w porównaniu z budynkami prywatnymi wsparcie nieproporcjonalnie wysokie.
Zdaniem autorów raportu „Strategia modernizacji budynków: Mapa Drogowa 2050” program kompleksowej termomodernizacji powinien objąć w pierwszej kolejności domy jednorodzinne.
Oto najważniejsze powody:
- Mimo iż, budynki jednorodzinne stanowią prawie połowę powierzchni wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce (według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2012 roku to 46,4%) i żyje w nich prawie połowa Polaków, do tej pory ich modernizacja nie była w żaden sposób wspierana przez państwo (np. liczba wniosków złożonych przez właścicieli domów jednorodzinnych do Funduszu Termomodernizacji i Remontów była znikoma i nie przekroczyła 2% wszystkich aplikacji).
- Efektywność energetyczna budynków jest często bardzo niska. Ponad połowa wszystkich budynków jednorodzinnych została wzniesiona w czasach realnego socjalizmu, a niemal co czwarty jeszcze przed II wojną światową. Wiele obiektów zostało wzniesionych przez małe, kilkuosobowe firmy lub własnoręcznie, często bez udziału fachowców, w oparciu o najprostsze założenia konstrukcyjne i architektoniczne, a także przy wykorzystaniu najtańszych materiałów. Niska jakość wykonania, a także brak dostępu do sieci ciepłowniczej ma fatalne konsekwencje dla czystości powietrza w kraju.
- Budynki jednorodzinne są w dużej mierze zamieszkane przez osoby najbardziej potrzebujące wsparcia, tj. mieszkańców obszarów wiejskich i tzw. ściany wschodniej, a więc województw, w których dochody gospodarstw domowych są średnio o 13% niższe od średniej krajowej, a co czwarta rodzina jest zagrożona ubóstwem.
- Położenie nacisku na termomodernizację budynków jednorodzinnych jest jednym z najefektywniejszych impulsów służących przyspieszeniu rozwoju lokalnym i w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Przyczynia się także do rozwoju rynków pracy w regionach gdzie potrzeby w zakresie termomodernizacji są największe.
Więcej na temat możliwych modeli finansowania termomodernizacji budynków jednrodzinnych oraz źródłe finansowania można znaleźć w raporcie „Strategia modernizacji budynków: Mapa Drogowa 2050”.
Plik do pobrania